Najnowsza powieść J. K. Rowling trafiła na pierwsze strony gazet za wywołanie kontrowersji na długo przed datą premiery w USA 29 września. To dlatego, że ”Niespokojna krew”, najnowsza odsłona serii detektywistycznej, którą Rowling publikuje pod pseudonimem Robert Galbraith, przedstawia seryjnego mordercę, który wabi swoje ofiary, ubierając się jak kobieta.

Miejsce książki w serii

Książka ”Niespokojna krew” to piąty tom w serii tajemnic morderczych w stylu noir, których autorką jest J. K. Rowling. Nazwa serii pochodzi od ich głównego bohatera, starszego policjanta wojskowego, który stał się prywatnym detektywem o imieniu Cormoran Strike, który rozwiązuje przestępstwa ze swoją partnerką Robin. Książki tej autorki nigdy nie były doskonałe, ale zazwyczaj są zabawne. Część pisania, w której Rowling jest najlepsza, to konstruowanie tajemnicy, więc jej kryminały są zawsze wciągające i kręte. A pisanie pod (męskim) pseudonimem wydaje się dawać Rowling swobodę bycia figlarną i nonszalancką w sposób, w jaki nie była od pierwszych powieści o Harrym Potterze.

Kim okazuje się być morderca?

Znamy wiele różnych typów morderców zarówno z literatury, jak i rzeczywistości. Kategoria niebezpiecznych drapieżników obejmuje tutaj Creeda, seryjnego mordercę, który ma obsesję na punkcie odzieży damskiej. Creed nosi perukę, damski płaszcz i szminkę, aby uprowadzić swoje ofiary, ponieważ jego przebranie sprawia, że pijane kobiety, które jest celem, postrzegają go najpierw jako inną kobietę.

Jak prezentuje się fabuła książki?

Autorka przedstawia Strike i Robin, którzy razem wyruszają, by rozwiązać problem zniknięcia pewnej Margot Bamborough, feministycznej lekarki, która zniknęła w 1974 roku. Policja podejrzewała, że Margot została porwana przez seryjnego mordercę Dennisa Creeda (tego, który nosi damskie ubrania), ale nigdy nie byli w stanie rozwiązać sprawy. A teraz, 40 lat później, córka Margot Anna wynajęła Strike i Robin, aby spróbowali raz na zawsze zamknąć zagadkę. W trakcie trwającego rok śledztwa, Strike i Robin udaje się ustalić, co miało miejsce.

Jakie jest tło książki?

Wszystkie te polityczne idee są tym, o czym ogólnie mówiąc ”Niespokojna krew”. Są tam, gdzie leży napięcie narracyjne, tam, gdzie jest sok z książki. Ale ”Niespokojna krew” również rzekomo opisuje tajemnicą morderstwa, a spisek morderstwa zapewnia szkielet, na którym zawieszone są idee polityczne.

Tło autorstwa freepik - pl.freepik.com