Niedawno wydana ”Niespokojna krew” to piąta powieść z serii o Cormoran Strike, napisana przez J. K. Rowling i wydana pod pseudonimem Robert Galbraith. Powieść ukazała się 15 września 2020 roku. Książka ta zdobyła spory rozgłos na świecie ze względu na treść i poglądy głoszone przez autorkę.

Jak toczy się akcja w powieści?

Niespokojna krew” zaczyna się w sierpniu 2013 roku i kończy w 30 urodziny Robin 9 października 2014 roku. Podczas wizyty u nieuleczalnie chorej ciotki Joan w Kornwalii, do Strike’a podchodzi kobieta, która chce zatrudnić firmę Strike’a do zbadania zniknięcia jej matki, Margot Bamborough, lekarki ogólnej w Londynie, prawie 40 lat wcześniej, 11 października 1974 roku. Głównym podejrzanym w sprawie zniknięcia Margot był uwięziony seryjny morderca Dennis Creed. Nosi on perukę, damski płaszcz oraz używa szminki, a także robi cały makijaż, aby porwać ofiarę. To właśnie jego przebranie sprawia, że pijana kobieta postrzega go przede wszystkim jako inną kobietę.

Jak działa narracja?

Mamy tutaj do czynienia z obszerną powieścią, która jest bogata w:

  • postacie,
  • wydarzenia,
  • alternatywne historie.

Wraz z rozwojem powieści tajemnica otaczająca zniknięcie Margot pogłębia się. Pojawiają się kłamstwa, złe wskazówki, złe wspomnienia i labirynt świadków. Detektyw popełnił błąd, używając astrologii i jej specjalnej logiki jako głównego narzędzia śledczego, co skomplikowało sprawę. Ilustrowane horoskopy są rozrzucone w całym tekście. Strike i Robin byli zmuszeni wyjść poza taką mapę gwiaździstego nieba i wpływ ciał niebieskich w celu znalezienia odpowiedzi. Przeprowadzili oni bardziej realistyczne śledztwo. Po wielu niepowodzeniach rozwiązanie, które wymyślili, okazało się bardzo smutne i jeszcze bardziej nieoczekiwane. Główna tajemnica jest złożona, a obserwowanie jej rozwijania się w trakcie długiego procesu badawczego, co jest jedną z największych przyjemności podczas czytania powieści.

Jak książka przedstawia się na tle serii?

Książka ”Niespokojna krew” jest piątym tomem z serii (https://www.taniaksiazka.pl/niespokojna-krew-robert-galbraith-p-1436704.html). Cała Seria została nazwana na cześć głównego bohatera, starszego żandarma zamienionego w prywatnego detektywa o imieniu Cormoran Strike, a jego partnerki Robin. Najlepszą częścią pisania Rowling jest budowanie tajemnicy, więc jej powieści detektywistyczne są zawsze fascynujące i pełne zwrotów akcji. Te wszystkie elementy znajdują swój najlepszy wyraz w tej właśnie książce.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com